Pred 100 leti, 11. novembra 1918, se je zaključila prva svetovna vojna in stoletnico konca t. i. velike vojne smo na šoli zaznamovali z organizacijo enodnevnih ekskurzij.

Dijaki so si ogledali Sabotin – vrh nad Gorico, ki je bil zaradi strateške lege nad Sočo pomembno avstro-ogrsko mostišče. Hrib je bil prepreden s sistemi jarkov in kavern, skozi katere so se dijaki tudi sprehodili. V nadaljevanju poti so uvideli, zakaj pogosto, ko govorimo o soški fronti, uporabimo znano besedno zvezo »Doberdob – slovenskih fantov grob«. Ob presihajočem Doberdobskem jezeru so naši dijaki spoznavali to kraško pokrajino, ki je slovenskim fantom v že tako zahtevnem pozicijskem vojskovanju povzročala še dodatne težave (pomanjkanje vode, naravne zaščite …). Pot se je zaključila s postankom v majhni kraški vasici Lokev, kjer so odkrivali skrivnosti zasebnega Vojaškega muzeja Tabor.

(Skupno 56 obiskov, današnjih obiskov 1)